Nedávna tragická udalosť v Spišskej Starej Vsi otriasla nielen Zamagurím, ale rezonovala aj na našich školách. Pod tragédiu sa podpísala aj polarizácia spoločnosti a narušené duševné zdravie, ktoré je okrem iného späté aj s rozvojom nových informačných a komunikačných technológií, kedy sa šikana a agresia presúvajú z reálneho do virtuálneho priestoru.
Aj to bola pre nás motivácia prijať ponuku Divadelného centra Spleť o kyberšikane. Autorská inscenácia padla na úrodnú pôdu. V príbehu mladej adoptovanej Rómky, ktorá komunikuje virtuálne, pretože je vystavená kyberšikane nielen pre svoj pôvod, výzor, ale aj názory, sa našli mnohí študenti. Či už ako účastníci, svedkovia alebo obete šikany. To, ako sa s ňou vyrovnali a spracovali ju, mohlo zanechať následky, ktoré v nejakej forme skôr či neskôr prerazia. Jednal vo vzťahu k vlastnej osobe, ale aj smerom navonok - vo vzťahu k najbližšiemu okoliu.
Ešte niekoľko hodín po predstavení v nás rezonovali dojmy z inscenácie a následnej panelovej diskusie. Nielen v triedach, ale aj v zborovni sme si vymieňali dojmy z predstavenia a porovnávali pohľad študentov a dospelých. Zároveň sme v triedach zisťovali, či sa žiaci s nejakou formou kyberšikany v minulosti už stretli a ako sa s ňou vyrovnávali.
Sme radi, že sme nevynechali príležitosť zúčastniť sa na predstavení, ktoré nás posunulo dopredu a ponúklo iný pohľad na riešenie problémov.